2   14
0   12
4   20
0   21
0   22
0   12
5   26
0   17

Vågen står still | Vart jag är mentalt i min träning och kost

Innehåller reklamlänkar för Aimn.se & Gymgrossisten.se

I denna videon så får ni se hela min rumprutin. Denna gör jag varje Måndag, Torsdag och Lördag på gymmet. Kunde inte filma sista övningen men inkluderade maskinen. Jag pratar också om den enorma frustrationen som jag känner nu när vågen har stått still sedan Oktober. Men också vad jag kommer göra för att förhoppningsvis kunna ändra på detta.

Min sportbh

Mina leggings

Mitt proteinpulver

4 Kommentarer

  1. 2 februari, 2025 / 18:20

    Man f¨år ju viktdepåer där man stannar en period och det är egentligen bra för då har man hittat en hållbar stil och kost. Sedan brukar det släppa efter ett tag och man går ner lite igen. Så var det för mig i alla fall. jag stod still på en vikt där jag ville gå ner 5 kg till i flera månader, sedan poff släppte det sedan. Jag gjorde egentligen inte så stora förändringar mer än att jag minskade lite på vissa saker jag åt än mer, samt att jag fick acceptera att det tog lite längre tid. jag minns då att jag kände mig frustrerad och fick för mig att kroppen bestämt sig för att stanna där.

    • dixiwonderland
      Författare
      3 februari, 2025 / 08:54

      Kvinnor lagrar vatten betydligt mer än män så det är därför vi har lättare för att stå still i vår vikt. Jäkligt jobbigt och tråkigt bara när det händer 🙁 Men som sagt så kommer jag inte sluta, finns inget att gå tillbaka till så det är bara att kämpa vidare.

  2. Marie Karlsson
    2 februari, 2025 / 18:29

    Glömde också skriva att du har kommit bra bit på vägen och du ska inte känna att du ska jämföra dig med andra (lätt att säga, men ja man måste nog tänka så) Samt tänk vilken väg du redan vandrat för att komma dit du är. Samt ja vardagsmotion är jättebra att utöka, för att träningen på gym har du redan och där känns det som om att du inte behöver än mer. Du är grym tro verkligen inte något annat.

    Jag väger väl det jag vill väga, men jag har degig spår efter gravidmagen som inte går träna bort och den får jag acceptera och fina mig i och den är inte så smickrande. Den syns inte så mycket då jag har kläder på, men när jag är naken. Samt visst jag jämför mig också med andra och kan känna mig besvärad, men jag tänker också att jag har också kämpat långt för att nått mitt slutmål.

    Jag är impad av dig för du har kommit så långt i din träningsresa <3

    • dixiwonderland
      Författare
      3 februari, 2025 / 08:55

      Jag tycker inte att det är fel i att jämföra sig med andra så länge det motiverar än och inte hindrar än 🙂 I mitt fall så blir jag mer motiverad. Viktigt också att komma ihåg att vi alla börjar någonstans. Tack för dina fina ord och starkt jobbat av dig också 😀

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.