2   12
2   22
8   29
0   14
4   20
0   21
0   22
0   12

InBody – 2 månader senare

I Måndags så gjorde jag min andra InBody mätning. InBody är en våg som mäter precis allt i din kropp. Muskler, fett, skelett, organ, vatten osv. Första gången som jag gjorde denna mätningen var i November förra året. Som jag sa i min senaste Youtube video så har jag känt enorm frustration över att jag står still i min vikt. Så jag var lite nervös inför denna mätningen men nu är jag så himla glad att jag gjorde den!

InBody - 2 månader senare

Det enda negativa med mina mätningar är att jag har haft mens båda gångerna. När vi har mens så lagrar vi mycket vatten och detta gör att vikten påverkas. Men oavsett så går det åt rätt håll och det gör mig väldigt glad. När det kommer till min vikt så utgår jag från vågen som vi har här hemma. Man ska helst väga sig på morgonen och på Måndagsmorgonen vägde jag 80 kg.

Svårt att få muskler samtidigt som man går ner i vikt

Det är väldigt svårt att bygga muskler samtidigt som man går ner i vikt. När du bygger muskler så behöver du äta mycket för att kroppen ska orka. Men i och med att jag håller på att gå ner i vikt och ligger på ett kaloriunderskott så är det svårt.

InBody - 2 månader senare

Här kan man då se att jag under dessa 2 månaderna har tappat i muskler. Inget jätte dramatiskt men naturligtvis inte bra. Jag blev sjuk precis innan jul och var borta från gymmet i 2 veckor, vilket kan ha påverkat. Sen är det precis som jag skrev svårt att behålla muskler samtidigt som man går ner i vikt. Jag har även minskat antalet övningar för överkroppen vilket också kan ha påverkat varför jag har tappat muskler där. Och benen tränar jag inte överhuvudtaget mer än promenader då mitt fokus är att endast göra övningar som tränar min rumpa. Benen har jag dock ökat så den logiska förklaringen är nog att jag använder mindre maskiner för överkroppen än vad jag gjorde tidigare.

InBody - 2 månader senare

Något som däremot är roligt är att jag har tappat i fettmassa över hela kroppen! Hela 0,5 kg på min överkropp som inkluderar från halsen och ner till höfterna. På resten av kroppen så har jag tappat 0,1 kg. Och kollar man procenten så är det väldigt stor skillnad!

InBody – 2 månader senare

Detta var precis vad jag behövde just nu. Det är så viktigt att få belöningar längs vägen så att man vet att det man gör fungerar. Just nu är jag i en period där allt rullar på så himla bra. Träningen går amazing och kosten lika så. Nu när jag har börjat jobba med Fia så får jag in mycket vardagsmotion vilket jag älskar. Det ska bli spännande att se vad nästa mätning kommer ge för resultat. Planerar att göra nästa invägning i sommar. Om ni har chansen att göra en sån här mätning så rekommenderar jag det verkligen.

2 Kommentarer

  1. Ella
    7 februari, 2025 / 08:23

    Tycker det är inspirerande att du faktisk visar verkligheten. Allt tar sin tid och det kommer motgångar osv.
    Du har verkligen gjort ett fantastiskt jobb med träning och kost! Och du verkar så glad. Det motiverar mig.

    • dixiwonderland
      Författare
      7 februari, 2025 / 14:25

      Fina Ella! Tack för dina fina ord <3 Du anar inte hur mycket det betyder för mig att veta att det jag lägger ut kan inspirera andra. Tusen tack och önskar dig en jätte fin helg 😀

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.