Underbar start på veckan

Vilken underbart start på veckan. Strålande sol, dock är det så kallt ute. Man tror att det ska vara mycket varmare än vad det faktiskt är. Men i mitten av veckan så ska vi få mellan 15-17 grader vilket ska bli så härligt. Har haft jätte mysiga promenader med hundarna. Träffade en gammal kollega när jag var på väg till Olivers sista promenad så vi stod och tjatade ett tag.

Underbar start på veckan

Får ofta frågor om jag inte saknar att ha kollegor och mitt svar är enkelt, nej! En stor anledning till varför jag sa upp mig från min senaste anställning var på grund av min chef och vissa kollegor. För mig handlar företagande om team work. Vi gör allt vi kan för att samarbeta och underlätta för varandra. Men när man har kollegor som vägrar samarbeta eller en chef som inte tar tag i saker då suger det ur energin ur en. Jag älskar mina kollegor som jag har nu (hundarna). De kan vara envisa men vi är de bästa teamet ever!

Underbar start på veckan

Nu när jag känner mig mer stabil mentalt så kommer jag ge 100% till min hälsa igen. Det har varit så svårt att hålla kosten sedan jag slutade med mina preventivmedel. Mina cravings har varit så starka och när jag samtidigt har stått still i vikten i så många månader så orkade jag inte bry mig längre. Men jag vägrar acceptera att detta är min vikt. Jag behöver bara se till att hålla mitt fokus oavsett vad som händer runt omkring mig. Nu ska jag fixa mig för vi ska iväg till Överby och hämta ett paket.

Dela

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.