0   14
0   12
0   14
2   18
0   17
0   11
0   17
3   25

Detta är första gången som jag får ett anfall när jag inte är sjuk

Detta är första gången som jag får ett anfall när jag inte är sjuk

Klockan två inatt vaknade jag av att jag hade extremt kraftig mensvärk. Tar mig till toaletten och när jag sätter mig ner så händer det som inte får hända. En dusch av värme rusar genom kroppen. En varning. Jag lyckas ta mig upp, släcker lampan och ropar efter Johan innan allt blir svart. Bara några sekunder senare så vaknar jag upp av att jag hänger med överkroppen på sängen. Vår säng är väldigt hög så det är inte lätt för mig att komma upp i den vid ett normalt tillfälle.

Anledningen till varför jag ville ta mig till sängen var för att läkaren sa ”Du får inte sätta dig ner om detta händer igen, du måste lägga dig ner så att hjärnan får blod”. Johan fick hjälpa mig upp i sängen, springa och hämta frysta påsar med grönsaker i som han la över min rygg (jag låg på mage). Lägga ut en stor handduk på golvet samt hämta en hink ifall jag skulle spy.

Detta är första gången som jag får ett anfall när jag inte är sjuk

Alla de tidigare gångerna så har jag bara fått ett anfall när jag har varit sjuk. Det som jag tycker är jobbigt när detta händer det är varningen. När värmen rusar genom kroppen på några sekunder. Det är som att min kroppstemperatur går från 35 till 150 på 3 sekunder. Fötterna och benen domnar bort och sedan svartnar det för ögonen. Men det gick bra. Det blev inte mycket sömn för någon av oss. Jag blev dock väldigt rädd så jag vågade inte släcka lampan. När jag släckte den så kändes det som att jag svimmade igen.

Min yrsel blev värre efter mitt förra anfall

Sist detta hände var i December förra året. Jag har upplevt att min yrsel blev värre efter den gången men då fick jag även ett krampanfall. Nu när jag skriver detta är klockan strax efter nio på morgonen. Jag vet varför det hände. Jag gick upp för snabbt från sängen och sen eftersom att jag ligger på ett kaloriunderskott så har inte min kropp den energinivån som den egentligen ska ha. Så jag blir extra känslig helt enkelt. Känner mig väldigt ängslig nu efteråt. Men det är rädslan att vara ensam. Jag har alltid (tack gode gud) haft Johan vid min sida när detta har hänt. Och nu är jag ensam vilket skapar en oro. Men jag behöver helt enkelt tänka på att resa mig väldigt långsamt.

Detta är första gången som jag får ett anfall när jag inte är sjuk

Förutom detta så har min vecka varit helt okej. Tråkigt väder nästan varje dag men jag är så glad att jag investerade i ett par vattentäta skor. Det har verkligen gjort enorm skillnad. Allt har rullat på bra med hundarna och jag ligger bra i fas med mina sociala medier. Det som ställer till det nu är mörkret men det är samma visa varje vinter. Nu till helgen hoppas jag kunna filma/fotografera en massa material så att jag har framöver.

Ut och mysa med bestie

Idag kommer Anne-Marie förbi så vi ska gå ut och äta lite gott. Vi hann aldrig ses förra veckan så hon ska få en bamsekram när jag träffar henne igen för jag saknar henne. Johan ska på aw även denna Fredagen så är glad att jag inte behöver sitta ensam hemma. Han ska även ut på Lördag men då ska jag passa på att se om Chainsaw Man för tredje gången samt redigera allt material. Vi bokade biljetter till filmen som har premiär nu på Onsdag. 3 år har jag väntat! Började kolla på en ny anime serie som heter My Love Story with Yamada-kun at Lv999. Akane har exakt samma personlighet som mig. Rekommenderar!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.