Vår nya familjemedlem

Säg hej till lilla Kerstin. Hon är tekniskt sett inte vår hund utan min mammas nya hund. Sorgen efter vår älskade Kira är så stor men där är jag och mamma väldigt olika. Hon visste direkt att hon ville ha en ny hund, medan jag fortfarande är osäker på om jag någonsin vill ha en igen efter att vi förlorade Bonzo. Kerstin är en 4 år gammal mellanpudel. Hon hette Pepsi men när vi såg hennes stamtavla och att hon då var döpt till Kerstin av uppfödaren så kändes det självklart. Hon kom till mamma i Torsdags. Exakt 2 månader efter att Kira somnade in. Kerstin är en väldigt glad liten tjej med mycket energi. Ser så mycket fram emot att få lära känna henne.

Vår nya familjemedlem

Vår nya familjemedlem

Hennes tidigare ägare var jätte gulliga men väldigt ledsna över att behöva fatta detta beslutet. Mitt hjärta gick sönder för dom. Jag vet att Kerstin kommer få det jätte bra hos mamma, men förstår att det är en sorg för dom. Men vi sa att de är alltid välkomna att hälsa på och att vi gärna skickar både bilder och videos på Kerstin om de önskar det. Mamma har alltid sagt att hon vill ha en pudel så jag är glad att hon äntligen fick den drömmen uppfylld.

Kerstin har redan fått träffa gänget i hundgården och det har gått så himla bra. De andra hundarna var väldigt nyfikna på henne och blev jätte glada över att ha en ny kompis att leka med. Vi har sån tur att nästan alla hundarna är i samma åldrar samt storlekar vilket gör att de leker väldigt fint tillsammans. Det ska bli så roligt att få lära känna Kerstin samt presentera henne för resten av familjen. Imorgon ska min man få träffa henne när vi ska till mamma och fira Morsdag.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.