Första veckan med de nya hundarna har snart passerat
dixiwonderland
När jag ser dessa bilderna så saknar jag faktiskt snön. Dock underlättar det enormt mycket nu när jag har fyra hundar att ta ut, att den inte ligger kvar. Första veckan med de nya hundarna har snart passerat. Och jag kan inte säga annat än att jag älskar mitt jobb. Igår var jag ute och gick i 2 timmar. Först en promenad med Bonzo, lämna honom och hämta med mig Ronja för att lämna henne hos mamma och sen gå bort till Cleo och Thelma. Naturligtvis blir jag trött av de långa promenaderna. Men det finns inget bättre än att komma till jobbet och mötas av de sötaste små ansiktena ni kan tänka er. Alla är så glada och gosiga.
Det har gått bra att få ihop veckans schema. Men trots att jag har haft hundarna samt två samarbeten så har det varit en jobbig vecka. Jag kan inte riktigt sätta fingret på det men jag har inte riktigt känt mig som mig själv. Jag valde dock igår att unna mig lite shopping. Med alla problem som jag har haft med att beställa träningskläder så la jag en stor beställning hos Nelly. Nu kan jag bara hoppas att paketet kommer fram haha. Köpte även den finaste sommarklänningen från Free People. Helt galet att i USA så kostar kläderna från Free People vad de kostar på rean hos Asos och Zalando. Även om jag skulle få moms på min beställning så kommer den fortfarande vara billigare att beställa från USA. Och nu när England går ur EU så lär man behöva betala både moms och tull på sina beställningar från Asos. Suck!
Men jag kanske borde se det positivt. Detta året ska jag verkligen fokusera på att spara och investera mina pengar på börsen och i mina olika sparkonton. Naturligtvis är det bra att unna sig men jag vill ha ett sparande som får mig att känna mig trygg. Och när jag väl börjar spara då går det fort som min bestie brukar säga. Jag ska ta och göra en video till min youtube kanal där jag berättar hur jag började investera pengar på börsen och hur lätt det faktiskt är.